Woski

Woski do kominka zapachowe – rodzaje, stosowanie, producenci

Woski do kominka zapachowe w przezroczystym pudełku w kolorze białym

Woski do kominka to bardzo szeroka grupa produktów, a mimo to wielu z nas nadal nie wie, o czym dokładnie mowa. Czym są woski do kominka? Jakie są rodzaje wosku do kominka i jak wybrać coś dla siebie? Na te i na wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Czym jest wosk zapachowy do kominka?

Wosk zapachowy to po prostu wosk roślinny lub wosk mineralny, który wzbogacany jest aromatycznymi olejkami. Jego pojawienie się w ofercie nie jest przypadkowe, ponieważ przeznaczony jest do aromaterapii. Aby móc korzystać z jego dobroczynnych właściwości, wystarczy mieć kominek do aromaterapii. Gdy wosk zapachowy do kominka się wsadza, to ten następnie się rozpuszcza i zaczyna uwalniać zapach w pomieszczeniu. W ten sposób możemy cieszyć się pięknym zapachem i dobroczynnie wpływać na swoje zmysły, czy ciało. Ponieważ wszyscy doskonale wiedzą, że aromaterapia potrafi zdziałać cuda.

Dzięki niej nawet najcięższy dzień może mieć przyjemne zakończenie. Więc z pewnością wykorzystanie wosków zapachowym i kominka do aromaterapii może okazać się bardzo dobrym sposobem na eliminowanie stresu, napięcia mięśni i osiągnięcia relaksu. Po upływie określonego czasu wosk traci jednak swoje dobroczynne właściwości i przestajemy czuć zapach. Gdy tak się stanie, wtedy należy go wymienić na nowy. 

Woski do kominka – Yeas Candle, Yankee Candle, Kringle Candle

Wystarczy poświęcić trochę czasu na sprawdzenie pełnej oferty, by dojść do wniosku, że woski zapachowe występują w bardzo szerokim wyborze. Różnią się nie tylko wielkością, czy wykorzystanymi zapachami, ale również surowcem, z jakiego zostały wykonane. Najliczniejszą grupę chyba stanowią woski do kominka wykonane z parafiny. Tutaj z pewnością do wyboru pozostają woski Yankee Candle i Kringle Candle.

Jednak na tym nie kończy się oferta, ponieważ bardzo solidną grupę stanowią też woski z naturalnego wosku roślinnego, w tym na przykład z wosku sojowego. I w tym przypadku godne polecenia są woski zapachowe Yeas Candle. Firma na dniach ma wprowadzić do swojej oferty aż 50 zapachowych wosków sojowych  (te same zapachy co świece sojowe), więc każdy z nas będzie mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Istnieją też woski z dodatkiem czystych olejków eterycznych i ich świetnym przykładem jest kolekcja  Essential Elements marki Candle-lite. 

Jakie woski do kominka wybrać?

Wybór wydaje się bardzo prosty, ponieważ wystarczy jasno określić, że interesuje nas wosk do kominka i już problem z głowy. Jednak nie jest to prawdą. Warto wiedzieć, że poszczególne produkty różnią się między sobą, a od tego, co włożymy w kominek do wosku, zależy, czy aromaterapia zapewni nam pożądane efekty. Dlatego, zanim zdecydujemy się sięgnąć po wosk, lepiej dowiedzieć się czegoś więcej o poszczególnych jego rodzajach.

Woski zapachowe

Woski zapachowe z wosku parafinowego są zwykle najłatwiej dostępne. Więc nikt z nas nie będzie miał trudności z zakupem czegoś dla siebie. Tego typu woski charakteryzuje wolniejsze rozpuszczanie w kominku niż woski zapachowe z wosków roślinnych. Jednak musimy liczyć się, że wosk parafinowy będzie się kruszył, ale nie tylko.

Jego trwałość może być dość dobra, ale to wcale nie oznacza, że aromaterapia da nam dobre efekty. Pamiętajmy, że palenie świec parafinowym jest kategorycznie odradzane, gdyż niosą negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego nie ma sensu też tracić pieniędzy na wosk parafinowy. Ponieważ jego jakość również pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak i dobroczynne właściwości.

Woski sojowe

Po jaki zatem wosk warto sięgnąć? Nie na darmo polecane są nam świece sojowe, ponieważ to produkty, które zostały wykonane z naturalnych surowców. Podobnie będzie w przypadku wosku sojowego, który pozyskuje się ze zmodyfikowanej soi. Jeśli w takim razie nasz wybór padnie na wosk sojowy do kominka, to możemy być pewni, że będzie dla nas idealny do aromaterapii.

Woski zapachowe z wosków roślinnych szybciej się rozpuszczają oraz nie kruszą się, jak woski zapachowe parafinowe. Co więcej, emitują też bardzo przyjemny i co ważne, naturalny zapach. A to właśnie sprawia, że możemy czerpać korzyści z domowych zabiegów. Dodatkowo intensywność zapachy możemy dozować samodzielnie. A jedyne, co musimy zrobić, to albo zwiększyć w kominku zapachowych ilość wosku lub go zmniejszyć.

Jak używać wosk sojowy do kominka?

Woski zapachowe są banalnie proste w używaniu, więc nawet osoby, które do tej pory nie miały z nim do czynienia nie będą mieć żadnych trudności. O czym dokładnie mowa? Aby zacząć domową aromaterapię, wystarczy włożyć wosk sojowy do kominka. Pamiętajmy przy tym, aby wcześniej ustalić, czy interesuje nam intensywniejszy zapach, czy też mniejszy.  Jeśli na początek chcemy wypróbować samo działanie kominka i wosku sojowego, to spokojnie możemy zacząć od mniejszej ilości.

Później w zależności od swoich potrzeb możemy zwiększyć jego ilość. Gdy już wosk znajdzie się w kominku zapachowym, to wystarczy na dole umieścić bezzapachowy podgrzewacz i go zapalić. Wosk pod wpływem ciepła z podgrzewacza zacznie się rozpuszczać i uwalniać zapach. Samo palenie wosku zapachowego może trwać tak długo, jak chcemy, nawet do wyczerpania zapachu. Jednak większość osób pali woski zapachowe jednorazowe przez około 4 godziny, gdyż na tyle najczęściej starczają tealighty.

Podgrzewacze o wydłużonym czasie palenia

Jeśli taki czas palenia wyda nam się za krótki. To równie dobrze możemy się rozejrzeć za podgrzewaczami o wydłużonym czasie palenia. Czasami w ofercie profesjonalnych dystrybutorów można znaleźć tealighty o czasie palenia do 8 godzin. Więc taki czas już powinien spokojnie wystarczyć.

Zdarzają się jednak przypadki, gdy decydujemy się na krótsze palenie. Jeśli wtedy okaże się, że wosk w kominku posiada jeszcze zapach, a my nie chcemy go stracić. To warto owinąć misę kominka folią i wstawić w ciemne i chłodne miejsce. Zmniejszy to dyfuzję zapachu i wosk posłuży nam znacznie dłużej. 

Jak usunąć wosk zapachowy z kominka?

Wosk zapachowy z kominka możemy usunąć na kilka sposobów. Pierwszy i najbardziej popularny to chyba wygaszenie podgrzewacza, a następnie odczekanie do momentu, aż wosk zapachowy zacznie zastygać w kominku. Jeszcze ciepły i lekko zastygnięty wosk należy usunąć ręką lub ręcznikiem papierowym. Jeśli są jakieś pozostałości, to należy je zmyć. Konieczne jest również czyszczenie kominka zapachowego przy każdej zmianie zapachu.

Jeśli wosk zdąży nam zastygnąć, to dobrym sposobem będzie zapalenie podgrzewacza i poczekanie, aż wosk lekko się rozpuści. Gdy tak się stanie, to należy go usunąć lub włożyć kominek na chwilę pod kran i opłukać go bardzo ciepłą wodą.

Kominek do wosków zapachowych – jakiego używać?

Do wyboru pozostaje wiele kominków zapachowych, ale to nie oznacza, że każdy będzie idealnym wyborem. Niektóre z nich mogą wchłaniać wilgoć i się odbarwiać, a to na pewno nie wpłynie na jego walory estetyczne. Jeśli tego nie chcemy, to lepiej sprawdzić, z jakich produktów został wykonany. Istotne znaczenie ma również, jak dokładnie wygląda. Jeśli zależy nam na wygodnym i łatwym czyszczeniu, to na pewno warto postawić na produkty ze zdejmowaną misą.

Podgrzewacze / tealighty do kominka zapachowego – jakie wybrać?

Równie ważne jest to, jakie podgrzewacze do kominka do wosków zapachowych wybierzemy. Jak już zdążyliśmy wspomnieć, koniecznie powinny być bezzapachowe. Jednak duże znaczenie ma również to, z jakich surowców zostały wykonane. Osobiście polecamy naturalne tealighty, więc zdecydowanie lepszym wyborem będą podgrzewacze z wosków roślinnych, np. z wosku sojowego.

Powrót do listy

powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *