Świece

Tealight – rodzaje, zastosowanie, korzyści, podgrzewacze sojowe

tealight świecznik w świątecznym wystroju

Jesteśmy pewni, że jesteś świadomy ogromnych korzyści, jakie płyną z używania w domu zwykłego tealighta (podgrzewacza). Te małe produkty są niedrogie, nie zajmują dużo miejsca i mogą być używane wszędzie – nawet jeśli nie masz dostępu do elektryczności. I jakby tego było mało, są one również dobre dla środowiska!

W dalszej części tego artykułu pokażemy Ci dokładnie, jak wykorzystać te niesamowite małe gadżety! Najlepsze w tealightach w Twoim domu jest to, że ich zalety często nie są od razu zauważalne.

Przyjrzyjmy się na przykład, w jaki sposób mogą one pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze. Na pierwszy rzut oka ich niewielki rozmiar i niska moc mogą sprawiać wrażenie, że zużywasz zbyt dużo energii elektrycznej, aby były warte uwagi.

Co to jest tealight (podgrzewacz) i jak działa?

Tealight jest małą świeczką w kształcie filiżanki używaną do dekoracji wokół domu przy specjalnych okazjach. Są one zazwyczaj wykonane z wosku, ale inne materiały obejmują łój, wosk pszczeli, wosk sojowy i parafinę. Nazywa się je również lampką nocną lub świeczką. Czasami tealighty są używane do uśmierzania bólu za pomocą gorącej wody. Ciepło z filiżanki, w której znajduje się świeca, ogrzewa powietrze w nosie, gardle lub klatce piersiowej, co może pomóc w złagodzeniu bólu mięśni (np. po wysiłku fizycznym) lub zatok (np. po przeziębieniu). Tealights są często używane do tworzenia ciepłej atmosfery w domu, ponieważ ich światło nie jest zbyt jasne. Płomień nie ma nieprzyjemnego zapachu, obserwowanie migoczącego światła może być bardzo pocieszające, a co najlepsze – jest tanie!

świecznik na tealighty w kształcie buddy

Jak zrobić własny tealight w wersji domowej?

Chociaż można kupić gotowe tealight, można też zrobić własne.

 1. Kup materiał na świeczki tealight (świece sojowe). Wosk do świec jest dostępny w wielu kolorach i zapachach, więc łatwo jest znaleźć to, co lubisz najbardziej. Możesz kupić specjalne pojemniki lub małe kubki do robienia świec w domu. Upewnij się, że pojemnik ma dzióbek na dole kubka dzięki czemu wosk będzie łatwo spływał z knota.
 2. Dodaj kilka kropli olejku eterycznego o określonym zapapachu.
 3. Użyj gorącego pistoletu z klejem, aby przymocować knot do dna świecy kubek, aby nie spadał i nie przesuwał się łatwo.
 4. Jeśli chcesz użyć tealight jako grzejnik, sprawdź knot od czasu do czasu, ponieważ zgaśnie, jeśli zrobi się zbyt gorąco. Można temu zaradzić, dolewając wody do filiżanki świeczki (pamiętając, że nie chcesz, aby się przelały).
 5. Możesz też zrobić świeczkę typu tealight z pojemnika po tea light, co jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Jak użyć zwykłego tealighta jako podgrzewacza?

 1. Połóż tealight bez zapalania na dłoni i przytrzymaj go dwoma palcami od spodu. W ten sposób uzyskasz wystarczająco dużo miejsca, aby podnieść tealight i wyłączyć go, jeśli będzie zbyt gorący. Jeśli nie lubisz dotykać świec na bazie wosku (tealightów), możesz również przytrzymać świecę pęsetą, szczypcami lub nawet serwetką. Ciepło świecy dość szybko rozgrzeje Twoją dłoń.
 2. Te małe lampki są tak tanie, że możesz sobie pozwolić na zakup więcej niż jednej. Umieść je w różnych miejscach w domu, szczególnie w pokojach, w których ludzie spędzają najwięcej czasu (np. w salonie). Pamiętaj, aby nie umieszczać ich w pobliżu zasłon lub czegokolwiek innego łatwopalnego.
 3. Zwykłe tealighty dobrze sprawdzają się przy ogrzewaniu małych pomieszczeń, takich jak łazienki lub sypialni. Możesz je również wykorzystać do ogrzania zimnej łazienki lub sypialni przed położeniem się do łóżka.
 4. Należy pamiętać, że świece te nie są przeznaczone do ogrzewania dużych pomieszczeń, ponieważ nie są wystarczająco mocne. Jeśli chcesz ogrzać duży pokój, użyj zamiast nich elektrycznych tealightów.
 5. Zawsze trzymaj tealight poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych, ponieważ jeśli podejdą zbyt blisko, mogą poparzyć skórę lub sierść.

Tea lights – instrukcja palenia

 1. Jeśli chcesz używać tealighta jako podgrzewacza przez dłuższy czas, najlepiej jest dolewać wody co jakiś czas, aby świeca nie wyschła. Upewnij się tylko, że nie dodajesz zbyt dużo wody do kubka, ponieważ może się rozlać.
 2. Nie należy palić tealighta dłużej niż 4 godziny na raz, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że wypali się on zbyt mocno i spowoduje pożar.
 3. Zawsze używaj tea lights w metalowych pojemnikach, aby utrzymać powierzchnię roboczą czystą i wolną od pozostałości wosku, kiedy idziesz je wyłączyć. Jeśli tego nie zrobisz, będą kapać i spalą Twój stół.
 4. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać możliwości tealighta, umieść go w pustym słoiku lub szklance bez knota (niezapalony), a następnie włącz go. Możesz umieścić słoik przy ogniu, aby się rozgrzał, co sprawi, że pokój ładnie pachnie.
 5. Możesz też kupić tealighty w stylu słoika, gdzie świece znajdują się w pojemnikach (podobnych do szklanek) i mają własne knoty. Te świece są bezpieczniejsze niż zwykłe tea lights, ponieważ nie musisz się martwić, że płomień przyklei się do twojego stołu lub powierzchni roboczej. Upewnij się tylko, że są one poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.
 6. Nie wkładaj zapalonych tealightów do wody, aby je zgasić, ponieważ może to spowodować, że gorący wosk i płomienie wystrzelą w górę i poparzą Cię. Zamiast tego użyj pojemnika wypełnionego piaskiem lub wodą, aby bezpiecznie je zgasić.

Korzyści stosowania tealightów

Innym powodem, dla którego warto używać tealightów jest to, że są one w różnych rozmiarach, więc możesz znaleźć idealne dopasowanie do przestrzeni, którą posiadasz! Są one również świetne dla zdrowia Twojej rodziny, nie wydzielają żadnych szkodliwych chemikaliów ani sadzy do powietrza. Nie zwiększą one również Twojego rachunku za prąd, ponieważ opierają się na cieple ciała, aby wytworzyć własną energię! Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku tealightów jest to, że szybko się palą. Te mniejsze mają zazwyczaj większą moc cieplną, więc będziesz musiał je częściej wymieniać – ale to niewielka cena za wszystkie korzyści!

Prawie każdy może skorzystać z podgrzewacza do tealightów. Po pierwsze, jest on bardzo prosty w użyciu – wystarczy zapalić świeczkę i pozostawić ją na miejscu. Podgrzewacz błyskawicznie się nagrzewa i staje się osobistym grzejnikiem.

podgrzewacze sojowe w szklanych świeczkach

Elektryczny świecznik na tealighty

Elektryczne tealighty są również dostępne, jeśli chcesz czegoś chłodniejszego niż tradycyjne płomienie świec. Są one zazwyczaj w kształcie lampek do herbaty i można je znaleźć w większości sklepów, które sprzedają świece. Pamiętaj tylko, aby nie zostawiać ich bez nadzoru – mają one taki sam potencjał do zapalenia się jak każda inna świeca! Proszę bardzo! Teraz już wiesz jak używać zwykłej świeczki tealight jako osobistego podgrzewacza. Rozgrzewają się one bardzo szybko, a możliwości są nieograniczone. Możesz umieścić je w dowolnym miejscu, od biurka w pracy po stolik nocny. A jeśli chcesz tańszą opcję, wystarczy kupić trochę folii aluminiowej i moda domowej roboty podgrzewacz w krótkim czasie! Tealights są we wszystkich kształtach i rozmiarach, więc upewnij się, że wybierzesz taki, który najlepiej pasuje do Twojej osobowości – lub po prostu wybierz klasyczne białe tea light.

Kilka z najbardziej popularnych zapachów dla tealight (podgrzewaczy) to cytrusy, cynamon i mięta pieprzowa. Wosk topi się od płomienia i tworzy wspaniały aromat.

Podgrzewacze sojowe

Jeśli chcesz zamienić tealighty wykonane z parafiny na podgrzewacze sojowe, przed ich zapaleniem powinieneś zastanowić się, jak gorące będzie Twoje pomieszczenie. Soja z reguły potrzebuje więcej czasu, aby się stopić i zacząć uwalniać zapach, a w cieplejszym otoczeniu może to potrwać jeszcze dłużej. W cieplejszym otoczeniu może to trwać jeszcze dłużej. Warto więc kupić wersje bezzapachowe lub użyć olejku zapachowego, aby zwiększyć wydajność aromatu. Podgrzewacze sojowe wytwarzają również mniej sadzy niż wersje parafinowe. Należy jednak pamiętać, że istnieją różne gatunki wosku sojowego, a te gorszej jakości mogą wydzielać szkodliwe opary podczas spalania w dolnych partiach czasu. Może się to zdarzyć, jeśli nie pozwolimy im się odpowiednio upłynnić przed zapaleniem lub jeśli umieścimy je w zamkniętej przestrzeni (np. pod stołem).

Zasady bezpieczeństwa stosowania podgrzewaczy

 • Upewnij się, że utrzymujesz swój tealight sojowy w czystości, przycinając knot przed każdym użyciem. Świeca z długim knotem będzie produkować znacznie więcej dymu niż ta z krótkim i cienkim końcem! W przeciwnym razie możesz się w końcu zirytować ilością sadzy, jaką wytwarza Twoja nowa, ekologiczna wersja!
 • Nigdy nie zostawiaj palącą się świecę, gdy wychodzisz z domu lub kładziesz się spać. Zawsze ją zdmuchuj, jeśli nikogo nie ma w domu, nawet na krótki okres czasu.
 • Jeśli masz w domu zwierzęta, nigdy nie stawiaj tealighta w miejscu, gdzie mogą go dosięgnąć. Zwierzęta domowe są znane z tego, że mogą je przewrócić i wzniecić pożar, który może doprowadzić do spalenia całego mieszkania. Wiele tealightów posiada uchwyty, które pozwalają użytkownikom powiesić je na krokwiach lub gdziekolwiek indziej, bez obawy, że zwierzęta je przewrócą!
 • Nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki podczas palenia świeczki na bazie soi! Najlepszy sposób zapewniać maksymalną ochronę jest umieszczać te małych facetów na wierzchu mocniejsze powierzchnie tak jak metalowi tace, słoiki, etc.
 • Najlepiej jest nie używać tealighta na zewnątrz. Wiatr może łatwo zdmuchnąć płomień, a nawet jeśli tak się nie stanie, są szanse, że nie będziesz w stanie go zobaczyć lub zlokalizować w nocy. Jeśli naprawdę chcesz mieć tealight na zewnątrz, upewnij się, że nie ma zbyt wielu drzew wokół, które mogłyby się zapalić od zabłąkanej iskry!
 • Jeśli chcesz być bardzo bezpieczny, nigdy nie zostawiaj tealightów bez nadzoru przez dłuższy czas. Ja jest zawsze lepszy błądzić na stronie ostrożności jak sprzeciwiać się mieć potencjalną katastrofę na twój rękach!

Tealight jako dekoracja do wnętrz

Któż z nas nie kocha ciepła i komfortu, jakie daje ogień? Niestety, większość z nas nie może mieć w domu otwartego ognia. Bez instalacji elektrycznej lub gazowej, prawie niemożliwe jest utrzymanie prawdziwego kominka bez stałej opieki kogoś w pobliżu. Istnieją jednak sposoby na obejście tego problemu! Oprócz dekoracyjnych lampek w domu, jak to się robi na Boże Narodzenie, istnieją inne metody i produkty, które pomagają wprowadzić to samo przytulne uczucie do wnętrza – nawet jeśli nie ma tam ciepła! Jednym z najbardziej praktycznych przedmiotów, których możesz użyć, aby wprowadzić to uczucie do swojego domu nawet latem, jest zwykły tealight. Choć zazwyczaj myśli się o nich w miesiącach zimowych, te małe podgrzewacze są idealne do użytku przez cały rok!

Powrót do listy

powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *