Świece

Świece parafinowe – co warto wiedzieć?

świece parafinowe a świece sojowe w czarnym szkle na zielonej trawie

Świece emitują światło, które wprawia nas w cudowny nastrój, zapewnia nam łatwiejszych relaks i tworzy niezwykły klimat w naszych wnętrzach. Doprowadziło to do tego, że coraz chętniej po nie sięgamy. Niektórzy nawet nie wyobrażają sobie wieczoru bez świec, więc to przełożyło się również na znacznie szerszą ofertą tego typu produktów. Wśród wszystkich rodzajów świec czekają na nas między innymi świece parafinowe. Co warto o nich wiedzieć? Nasz tekst dostarczy Ci wielu cennych wskazówek, więc zajrzyj do niego koniecznie!

Czym są świece parafinowe?

Świece parafinowe to produkt łatwo dostępny. Można je znaleźć w praktycznie każdym sklepie i to niekoniecznie ze świecami. Dodatkowo nie kosztują wiele, więc cieszą się całkiem sporą popularnością. Niestety nie ma powodów do zadowolenia. Ponieważ wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, co świeca parafinowa skrywa pod swoją nazwą. Jej głównym surowcem jest parafina, która pozyskiwana jest z ropy naftowej, smoły węgla brunatnego lub smoły łupkowej, czy torfu. Jednak zdarzają przypadki, gdzie parafina do świec produkowana bywa również w sposób syntetyczny.

W czasie produkcji świec sięga się również po inne barwniki, dodatki, czy olejki zapachowe. Których jakość również pozostawia wiele do życzenia, bo mogą zawierać w sobie kancerogenne składniki. Nawet sam knot nie jest tworzony w 100% z bawełny. Więc ostatecznie w nasze ręce trafia produkt, który niestety bardziej może zaszkodzić, niż poprawić humor. Czy stworzyć idealny klimat w czasie wieczornego odpoczynku, spotkania z przyjaciółmi, czy z rodziną. 

Czym grozi palenie świec parafinowych?

Naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej temu, co dzieje się w trakcie palenia świec parafinowych. Wyniki ich dogłębnej kontroli niestety nie napawają optymizmem. A wręcz przeciwnie zachęcają do tego, by jak najszybciej odejść od tego typu wyrobów i pomyśleć o wykorzystaniu innych świec. Dlaczego? Jak się okazuje, w trakcie spalania świece parafinowe uwalniają do atmosfery wiele toksycznych substancji. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy palimy je zamkniętych pomieszczeniach. Bo świece wytwarzają sadze, które podobne są do tych, które powstają od wydzieliny z rury wydechowej samochodu z silnikiem diesla.

Ta wydzielina jest tak samo niebezpieczna dla ludzkiego organizmu jak na przykład bierne palenie i może to powodować wiele problemów, w tym na przykład bóle i zawroty głowy, ale nie tylko. Przy dłuższym stosowaniu może doprowadzić to nawet do raka płuc. Nie powinno nas to jednak dziwić, ponieważ wosk do robienia świec zawiera w sobie wysokie stężenie węgla. A jego spalanie już od dłuższego czasu budzi kontrowersje. Nie inaczej jest też w przypadku świec parafinowych, których stosowanie faktycznie może nam bardzo zaszkodzić.

Jakie niebezpieczne substancje wydzielane są z oparami świec parafinowych?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, w trakcie spalania świece parafinowe uwalniają się do atmosfery wiele toksycznych substancji. Tylko o jakich dokładnie substancjach mowa? Jakie niebezpieczne związki będą wydzielane z oparami świec?

Na pewno będzie to toluen, który jest niezwykle szkodliwą substancją dla układu oddechowego, układu krwionośnego, układu nerwowego, czy nawet rozrodczego. To jednak nie wszystko, ponieważ paląc świeca parafinowa i emitując toluen do powietrza. Możemy wpłynąć negatywnie również na swoją odporność, czy pracę narządów wewnętrznych, w tym na przykład nerek i wątroby. Dodatkowo toluen może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, a nawet uszkodzenia mózgu.

Inną, również szkodliwą substancją zaliczaną do grupy lotnych związków jest rakotwórczy benzen. Jeśli w takim razie codziennie będziemy palili świece parafinowe, to możemy być pewni, że wdychając opary świec z benzenem w ich zawartości, sprawimy, że zwiększy się nasze ryzyko zachorowania na raka. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się przede wszystkim mate dzieci i zwierzęta domowe. Więc lepiej zastanowić się dwa razy, zanim zdecydujemy się wykorzystać tego typu świece przy okazji kąpieli, spotkania z rodziną, czy przyjaciółmi.

Parafina oraz knot

Na skład wydzielanych substancji do atmosfery wpływa nie tylko parafina, ale również materiał, z którego wykonano knot. Niestety tylko w nielicznych przypadkach producenci stawiają na knot bawełniany. Bo o wiele częściej to element świecy zawierający w sobie cynk, cynę lub nawet ołów. Obecność ołowiu w powietrzu może prowadzić do podrażnień i uszkodzeń płuc. Niestety skutkuje to upośledzeniem oddychania, a także rozwojem astmy, czy innych chorób płuc.

Również stosowane dodatki zapachowe i barwniki nadające świecom kolor niosą dla nas poważne zagrożenie, ponieważ dodatkowo jesteśmy narażeni na lotne związki organiczne podczas ich spalania. W składzie zapachowych świec parafinowych znaleźć można olejki aromatyczne. Większość z nas wychodzi z założenia, że są one naturalne i bezpieczne dla naszego zdrowia. Lecz nic bardziej mylnego, ponieważ te olejki to nic innego, jak sztuczne składniki aromatyczne, które rozcieńcza się między innymi glikol propylenowy, olej rośliny, czy olej mineralny, czyli produkty pochodzenia petrochemicznego.

Wykazano również, że niektóre świece zapachowe parafinowe emitują aceton, ksylen, styren, czy cyklopentan, a więc kolejne toksyny, które mogą okazać się dla nas bardzo niebezpieczne.

Co w takim razie robić? Zrezygnować z palenia świec?

Jeśli chodzi o świece parafinowe, to rezygnacja z ich palenia jest jedynym słusznym wyjściem. Co więcej, jeśli mamy u siebie spore ich zapasy, to nie warto czekać aż się skończą, tylko od razu należy ich się pozbyć, bo pamiętajmy, że zapewniają nam więcej szkody, niż dobrego. Jednak to, że świece parafinowe okazały się produktem o słabej jakości, wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z przyjemności. Warto pamiętać, że na rynku nie brakuje innych rodzajów świec, a ich świetnym zamiennikiem mogą okazać się świece sojowe.

Dlaczego warto wybrać świece sojowe?

Świece sojowe to produkt, który pozyskiwany jest z niemodyfikowanego wosku sojowego, więc to w 100% naturalnie. Co więcej, w swoim składzie nie mają żadnych toksycznych substancji, więc gdy porównamy świece parafinowe a świece sojowe, to szybko dojdziemy do wniosku, że są bezpieczne w czasie użytkowania i nie musimy obawiać się o swoje bezpieczeństwo, innych domowników, czy osób, które będą nas odwiedzać. Wosk sojowy można spalać jednakowo w towarzystwie astmatyków, alergików, czy nawet dzieci.

Jakby tego było mało, to warto wspomnieć, że do świec sojowych dodawane się naturalne olejki eteryczne. Dzięki temu otrzymujemy produkt, który możemy wykorzystać nie tylko do tworzenia klimatu w swoich wnętrzach, ale również do aromaterapii. Z pomocą takich świec szybko zapewnimy sobie relaks po ciężkim dniu, złagodzimy zszargane nerwy i sprawimy, że ostatecznie o łatwiej będzie nas się spało. 

Gdzie szukać świec sojowych?

Jak się skierować, gdy będziemy chcieli nabyć świece sojowe? Gdzie szukać odpowiednich produktów? Na pewno wybór powinien paść na profesjonalny sklep ze świecami sojowymi. Dlatego, jeśli będziemy chcieli czerpać korzyści z ich palenia, to właśnie na taki sklep powinniśmy postawić.

Powrót do listy

powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *