Świece

Świece na komary – wszystko na ich temat

Świece na komary z wosku sojowego na białej pościeli w kwiaty

Wszyscy kochamy okres od wiosny do wczesnej jesieni. Zwłaszcza jeśli towarzyszą nam dodatnie temperatury, ponieważ wtedy możemy spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. To właśnie wtedy chętniej spędzamy wieczory w swoich ogrodach, na tarasach, czy na balkonach. Jednak nawet najprzyjemniejszy wieczór szybko może zamienić się w koszmar i to niestety przez komary.

Niestety są one obecne każdego lata i musimy się do tego przyzwyczaić. Ale to wcale nie oznacza, że musimy pogodzić się z tym, że ich obecność zepsuje nam miłe spotkanie w gronie rodziny, czy przyjaciół. Jeśli chcemy miło spędzać wieczory bez obaw o to, czy nie zostaniemy pogryzieni przez komary. To warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu. Co w takim razie wykorzystać? Jakie sposoby sprawią, że komary już nie będą nam straszne? Z pomocą na pewno przyjdą świece antykomarowe! 

Czym są świece antykomarowe?

Z jakim dokładnie produktem mamy do czynienia? Czym są świece antykomarowe? Już sama nazwa może nam sugerować, że mamy do czynienia z produktami, które mogą nam pomóc w walce z komarami. Gdy przyjrzymy się im, to uznamy, że nie różnią się niczym od klasycznych świec, jakich używamy najczęściej. Jednak to tylko pozory, ponieważ świece na komary zostały tak opracowane, ale skutecznie odstraszać insekty. Tradycyjna świeca nie pomoże nam tego osiągnąć, więc nie ma sensu nawet próbować, bo to nam się nie uda.

Co zatem kryją w sobie świece antykomarowe? Kluczem do sukcesu jest skład, a dokładniej mówiąc olejek Citronella, który skutecznie radzi sobie z nawet najbardziej dokuczliwymi komarami. Olejek Citronella jest rodzajem olejku eterycznego, który pozyskuje się z różnych gatunków rośliny o nazwie Cymbopogon, czyli z różnych gatunków trawy cytrynowej. Olejek Citronella znalazł bardzo szerokie zastosowanie w perfumiarstwie oraz w produkcji kosmetyków, ale nie tylko. Okazuje się również, że wykazuje działanie odstraszające na komary.

Nawet w 1948 roku olejek ten został zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych jako środek odstraszający na komary w Stanach Zjednoczonych w roku 1948. Olejek Citronella produkowany jest w wielu różnych krajach, ale najczęściej tam, gdzie trawa cytrynowa występuje naturalnie, więc głównie w Indonezji, Chinach, w Tajwanie, czy na Sri Lance. 

Świece na komary – jak działają?

Świece na komary zostały wypełnione olejkiem Citronella. Podczas ich palenia, olejek ten uwalnia się do powietrza i tworzy pewnego rodzaju powłokę ochronną w miejscu, gdzie ustawimy świeczki. Dlatego może to się okazać dla nas idealny sposób na to. By zapewnić sobie spokój podczas wieczornej randki na tarasie z ukochaną osobą. Czy nawet podczas spotkania rodzinnego, które postanowimy przenieść na taras.

Aby powłoka ochronna się wytworzyła, wystarczy, by świeca na komary znalazła się w małej odległości od miejsca, w którym tego wieczoru będziemy siedzieli. Oczywiście to nie oznacza, że mamy trzymać je w ręku lub po ręką. Warto wcześniej rozplanować ich rozstawienie. Dobrym wyborem może okazać rozłożenie na grubszej barierce, na stoliku, czy nawet na podłodze. Jeśli na ten wieczór planujemy grilla, to także warto ustawić w małej odległości od świece. A im więcej ich wykorzystamy, tym lepsze zabezpieczenie sobie zapewnimy.

Później wystarczy zapalić świece i komary już nie będą stanowić dla nas żadnego zagrożenia. W pełni będziemy mogli cieszyć się wspólnym wieczorem. Stosowanie świecy zawsze jednak niesie ze sobą ryzyko, więc aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo. Zachęcamy do tego, aby świece antykomarowe umieszczać w osłonkach lub na świecznikach. Dzięki temu nie dość, że nie będziemy musieli obawiać się strącenia świecy, czy wybuchu pożaru. To jeszcze sprawi, że będą się równomiernie wypalać i nie będą się kopcić podczas podmuchów wiatru.

Dodatkowe zalety świec na komary

Poza odstraszaniem komarów świece mogą stać się dobrym sposobem na stworzenie nastrojowego klimatu. Czy nawet na zapewnienie sobie dodatkowej porcji światła. Nie w każdym miejscu ogrodu, balkonu, czy tarasu dociera światło, więc jeśli nie chcemy siedzieć w zupełnej ciemności. To możemy być pewni, że świeczki na komary skutecznie rozwiążą nasz problem i przy okazji sprawią. Będziemy mogli stworzyć naprawdę przyjemną atmosferę.

To jednak nie wszystko. W czasie palenia niektóre świece emitują bardzo przyjemne zapachy. Jeśli w takim razie sięgniemy po odpowiednie świece antykomarowe, to możemy zapewnić wszystkim prawdziwą ucztę dla zmysłów. Wszystko to zasługa tego, że te same olejki eteryczne, które odstraszają komary, wpływają dobroczynnie na ludzki organizm. I tak ostatecznie możemy stworzyć strefę relaksu w swoim ogrodzie, na balkonie, czy nawet na tarasie i sprawić, że wspólne wieczory będą dawać jeszcze więcej radości.

Rodzaje świeczek przeciw komarom

Świece na komary występują w różnych wielkościach. Możemy wybierać spośród mniejszych świec antykomarowych, w tym na przykład z podgrzewaczy zapachowych lub świec w małych słoiczkach. Jednak na tym nie kończą się nasze możliwości, ponieważ do wyboru mamy również o wiele większe świece antykomarowe, które oferowane są w grubym szkle. Tego typu produkty są przeznaczone typowo do użytku na zewnątrz i na pewno mogą sprawdzić się przy większym stole na tarasie lub w ogrodzie, ale nie tylko. Duże świece na komary możemy też wykorzystać do rozstawienia w najważniejszych miejscach, by z każdej strony zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed insektami.

Jednak różnice zauważymy nie tylko w wielkości świec, ale również w wykorzystanym surowcach do produkcji. W ofercie poszczególnych producentów czekają parafinowe świece na komary, stearynowe świece na komary, czy świece sojowe na komary. Różnice możemy również zauważyć w wykorzystanych dodatkach. Niektóre świece zawierają w swoim składzie sztuczne olejki eteryczne, ale nie brakuje również takich, które są w 100% naturalnych. Do produkcji takich świec najczęściej wykorzystuje się wcześniej wspomniany olejek z trawy Citronella, ale nie tylko. Bardzo dobre właściwości antykomarowe wykazuje również olejek lawendowy, czy eukaliptusowy.

Świece sojowe na komary – które wybrać?

Dla wielu z nas wybór będzie banalnie prosty, bo skoro wszystkie wspomniane świece radzą sobie w walce z komarami, to nie ma znaczenia, po które ostatecznie sięgniemy. Jednak nie jest to prawdą, bo niestety nie każda świeczka na komary będzie dla nas dobrym wyborem. Dlaczego? Niektóre świece wykonywane są z surowców, które w czasie palenia emitują do powietrza szkodliwe substancje. Długotrwałe wdychanie takich oparów może zatem skończyć się u niektórych bólem głowy, czy innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jeśli nie chcemy tym ryzykować, to lepiej rozważniej wybierać, po które świece sięgniemy.

Najbezpieczniejsze w stosowaniu są tylko naturalne produkty, a do takich możemy zaliczyć właśnie świece sojowe na komary. Są produkowane z niezmodyfikowanej soi, więc będzie to produkt w 100% naturalny. Nie musimy obawiać się ich szkodliwego wpływu, bo nawet knot w świecach wykonywany jest z bawełny. Efektem tego będzie najlepsza ochrona przed komarami i przy okazji gwarancją, że w czasie palenia my, jak i nasi bliscy, czy znajomi będą bezpieczni.

Wybór wielkości świec jest już kwestią indywidualną. Na pewno warto wziąć pod uwagę wielkość swojej przestrzeni, jak również to, czy lepiej rozstawić większe, czy mniejsze świeczki. A wtedy również wybór odpowiednich produktów nie będzie stanowił żadnego wyzwania.

Powrót do listy

powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *