Zapachy

Potpourri w domu. Jak przygotować własne potpourri zapachowe?

potpourri w brązowej skrzynce z kwiatami, goździkami, szyszkami i świeczkami zapachowymi

Potpourri zapachowe to mieszanka suszonych kwiatów, liści, przypraw, świec zapachowych i innych pachnących przedmiotów. Można go użyć, aby nadać swojemu domowi przyjemny zapach lub jako prezent dla przyjaciół i rodziny podczas zimowych świąt. Zrobienie potpourri w domu jest łatwe dzięki tym prostym krokom!

Jak przygotować potpourri w domu?

Uwielbiam robić moje własne potpourri zapachowe. Istnieje wiele prostych sposobów na zrobienie potpourri, które pięknie pachnie i wygląda. Robienie domowego potpourri to świetny sposób na ponowne wykorzystanie przedmiotów, które w przeciwnym razie wylądowałyby w koszu, a także idealny projekt, aby zostać w domu podczas zimowych miesięcy! Jedną z najlepszych rzeczy w robieniu własnego potpourri jest to, że możesz użyć swoich ulubionych zapachów, kolorów i dekoracji, które lubisz. To naprawdę proste: po prostu zbierz kilka słoików, szklane koraliki, świece zapachowe, suszone kwiaty i zioła oraz olejki eteryczne. Umieść je wszystkie razem w słoiku lub wazonie z wystarczająco dużym otworem, abyś mogła potrząsać rzeczami co kilka dni. Możesz znaleźć szklane koraliki w większości sklepów rzemieślniczych Jeśli nie chcesz ryzykować rozlania czegokolwiek, możesz zamiast tego użyć plastikowych koralików. Upewnij się tylko, że sprawdzisz, czy nie zawierają ołowiu, zanim ich użyjesz – niektóre tworzywa sztuczne nie są przeznaczone do przechowywania płynów.

potpourri zapachowe w białym szkle z ziarnami, suszonymi kwiatami, pomarańczą i owocami leśnymi

Przygotowanie potpourri – krok po kroku

 1. Zbierz materiały: Będziesz potrzebował suszonych kwiatów/liści/przypraw, gałązek rozmarynu (opcjonalnie), olejku eterycznego (olejków eterycznych), które odpowiadają Twoim preferencjom zapachowym (olejki cytrusowe są powszechnie używane). Jeśli chcesz użyć pomandery lub inne elementy dekoracyjne, takie jak szyszki sosnowe, goździki lub laski cynamonu w uzupełnieniu do składników wymienionych powyżej czuć swobodnie! Im więcej pachnących przedmiotów dodasz do swojej mieszanki potpourri, tym lepiej będzie ona pachnieć.
 2. Umieść swoje składniki w pojemniku: Zacznij od dodania swoich suszonych kwiatów, liści lub przypraw do słoika. Następnie dodaj swoje olejki eteryczne. Liczba kropli zależy od trzech czynników: 1) jaki rodzaj zapachu próbujesz zrobić 2) jak silny zapach jest 3) wielkość pojemnika / słoika
 3. Okres wyczekiwania od dwóch tygodni do jednego miesiąca: Po dodaniu wszystkich składników niech wyczekuje przez dwa tygodnie do jednego miesiąca. Upewnij się, aby otworzyć go i przenieść wokół mieszaniny co kilka dni tak, że wszystko ma okazję do wchłonięcia wilgoci / zapach równomiernie. Jeśli mieszanka zacznie brzydko pachnieć wcześniej, po prostu wyrzuć ją i zacznij od nowa! Po upływie dwóch tygodni weź łyżkę i weź trochę mieszaniny, aby zobaczyć, czy pachnie ładnie. Jeśli nie, niech to siedzi przez kolejny tydzień lub dwa, aż pachnie dobrze. Pamiętaj, aby utrzymać pokrywę na pojemniku, podczas gdy mieszanina siedzi!

Przepis na własne potpourri zapachowe w domu

 1. Gdy potpourri osiągnie swój pożądany poziom zapachu, umieść go w otwartym pojemniku gdzieś w domu, gdzie chcesz, aby wszystko pachniało ładnie. To może być miska, naczynie do zapiekanek, słoik z pokrywką. Cokolwiek masz wokół, że będzie pasować to ładnie! Potpourri zapachowe powinno pozostać świeże przez długi czas, jeśli tylko będziesz trzymać pokrywkę otwartą, gdy jest używana. Ty możesz także dodawać kroplę lub dwa olejku w razie potrzeby, żeby utrzymywać rzeczy pachnące świeżością.
 2. Jeśli chcesz uzyskać mocniejszy zapach, nie krępuj się dodać więcej pachnących składników! Upewnij się, że wypróbujesz różne rodzaje olejków, aż znajdziesz taki, który będzie mocno przemawiał do Twojego zmysłu powonienia. Możesz eksperymentować z różnymi kombinacjami, jak dobrze nie bój się spróbować czegoś nowego!
 3. Jeśli chcesz, możesz pakować potpourri jako prezent dla przyjaciół i rodziny podczas ferii zimowych lub rozprzestrzeniać go wokół domu, więc każdy może cieszyć się nim! Możesz przechowywać ekstra w hermetycznym pojemniku, aby mieć pod ręką, gdy goście przyjdą. Po prostu wrzuć je z powrotem do miski/naczynia do zapiekania, w którym trzymasz inne potpourri, aby wszystko miało szansę się wymieszać.

Pachnące przedmioty do potpourri

Używam suszone kwiaty, zioła, przyprawy i inne pachnące rzeczy w moich recepturach potpourri. Możesz znaleźć suszone liście, kwiaty, trawy, szyszki, nasiona, strąki, gałązki i korę w większości sklepów rzemieślniczych. Olejki zapachowe są tam również sprzedawane, aby dodać zapach do Twojego potpourri. Możesz również sprawdzić wiele lokalnych sklepów z pamiątkami, ponieważ często mają one suszone kwiaty i trawy do craftingu.

Owoce leśne do własnej wiązanki

Byłoby miło, gdyby w potpourri znalazły się jagody lub inne małe owoce. Możesz kupić różne rozmiary ozdobnych słoików w sklepach z artykułami rzemieślniczymi lub użyć starego słoika typu mason. Jednym z najprostszych sposobów na zrobienie zapachowego potpourri jest połamanie laski cynamonu i dodanie jej do kilku goździków i liści laurowych. Cynamon, goździki i liście laurowe wydzielają przyjemny zapach, który łączy się z aromatem innych dodanych do niego składników.

Przyprawy do dekoracji potpourri zapachowe

Do gotowania potpourri można użyć wielu różnych przypraw. Niektóre dobre wybory to cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, ziele angielskie i ekstrakt z wanilii.

Ziarna – pszenica, ryż, zboża do domowej wiązanki

Nasiona pszenicy, ryżu lub innych ziaren zbóż to dobre składniki na potpourri zapachowe, jeśli chcesz uzyskać zapach jesieni. Jeśli szukasz czegoś bardziej egzotycznego niż tylko podstawowy zapach jesieni, dodaj trochę kwiatów lawendy i pąków róż. Lawenda jest ziemista i pikantna, podczas gdy pąki róż mają słodki, kwiatowy zapach, który sprawia, że jest to idealna kombinacja do domowego potpourri! Inne pachnące przedmioty, takie jak liście mogą być dodane dla uatrakcyjnienia wyglądu. Pamiętaj jednak, że większe kawałki liści utrudnią wystawienie potpourri na działanie powietrza i mogą sprawić, że olejek będzie mniej skuteczny.

potpourri domowe z szyszkami, skórkami pomarańczy, suszonymi kwiatami, owocami leśnymi i świecą sojową

Olejki eteryczne do domowego zapachowego potpourri

Hojna pomoc olejków eterycznych sprawi, że potpourri będzie pachnieć wyjątkowo przyjemnie! Możesz użyć każdego rodzaju olejków eterycznych, które lubisz lub masz pod ręką – pamiętaj tylko, że im mocniej coś pachnie, tym więcej będziesz musiał dodać, aby w końcu ładnie pachniało. Rozmaryn, lawenda i cytrusowe zapachy są dobrymi wyborami, jeśli chcesz coś świeżego i czystego. Jeśli szukasz zapachu wakacji spróbuj cynamonu, goździków lub gałki muszkatołowej zamiast! Jest to również zabawa do eksperymentowania z innymi zapachami, takimi jak ekstrakt waniliowy.

Inną rzeczą, która jest bardzo pomocna przy tworzeniu potpourris jest jakiś rodzaj materiału, który będzie absorbował zapachy z olejków zapachowych. Wiele osób lubi używać wacików, ponieważ są one wystarczająco małe, aby umieścić je wewnątrz słoików, ale są również wystarczająco porowate, aby wchłonąć olejki. Możesz również użyć małych gąbek lub innych materiałów, upewnij się tylko, że są czyste i bardzo chłonne, aby Twoje potpourri zapachowe nie wyschło na Tobie!

Kwiaty i liście do dekoracji

Suszone kwiaty, trawy i zioła są idealnym akcentem dekoracyjnym dla Twojego domowego potpourri! Możesz posypać je na wierzch potpourri lub wymieszać z resztą składników. Jeśli chcesz użyć różnych rodzajów suszonych liści w jednej misce, upewnij się, że mają one podobny zapach. W przeciwnym razie, mogą one zbytnio konkurować ze sobą i zmniejszyć skuteczność zapachu każdego składnika. Zioła, które dobrze komponują się z cynamonem, goździkami lub gałką muszkatołową to lawenda, rozmaryn i tymianek cytrynowy. Rozmaryn świetnie komponuje się również z igłami sosnowymi oraz owocami cytrusowymi, takimi jak pomarańcze i cytryny. Inne dobre kombinacje to tymianek o zapachu mango i pieprzumięta, lub tymianek i lawenda o zapachu kasji.

Zapachowe świece sojowe do własnej wiązanki

Dodaj świece do mieszanki, jeśli chcesz, aby potpourri zapachowe stało się również dekoracją Twojego pokoju! Możesz je również zapalić przed dodaniem mieszanki do miski. Świece sojowe nie tylko nadadzą zapach, ale także sprawią, że Twój dom będzie wyglądał zachęcająco. Tealighty są małe i nie zajmują dużo miejsca, więc idealnie nadają się do mniejszych miseczek z potpourri. Jeśli masz większe miseczki, rozważ użycie filiżanek – wyglądają one pięknie na każdym stole! Nie zapomnij również sprawdzić świeczek do herbaty! Są one dostępne w wielu różnych zapachach i kolorach, dlatego też stanowią świetną dekorację.

Słoiki typu mason do potpourri zapachowego

Będziesz chciał poszukać jakiegoś materiału, w którym możesz umieścić swoje potpourri, aby móc je wyświetlać. Ja preferuję słoiki typu mason, ale naprawdę każdy hermetyczny pojemnik może się nadać. Możesz nawet użyć ładnych szklanych lub plastikowych pojemników, jeśli nie masz pod ręką żadnych słoików! Słoiki Mason są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach. Jeśli szukasz konkretnego koloru, upewnij się, że zamówisz je z wyprzedzeniem i nie kupisz czegoś, co nie jest w odpowiednim kolorze, tylko dlatego, że jest tańsze niż to, co chciałeś! Niektórzy ludzie lubią używać starych puszek po kawie lub innych puszek, jak również, w zależności od tego, ile planują zrobić.

Gałązki do domowego potpourri

 • Zbierz świeże rośliny zimozielone, takie jak gałęzie sosny, gałęzie eukaliptusa, konary jodły, gałęzie cedru. Upewnij się, że igły są na gałęziach. Jeśli igły oderwały się od gałęzi, potpourri będzie trudniejsze do wykonania.
 • Użyj nożyc do cięcia drutu lub nożyczek, aby odciąć kilka gałązek z roślin zimozielonych, takich jak cedr, jałowiec, jodła, sosna, świerk i inne.
 • Posiekaj liście jodły na małe kawałki za pomocą ostrego noża lub nożyc kuchennych. Jodła jest bardzo aromatyczna i dodaje świeży zapach do Twojego potpourri.
 • Aromatyczne liście, takie jak liście laurowe i eukaliptusa, dodadzą ziemistego efektu, gdy zostaną dodane do Twojego potpourri. Aby użyć ich w swoim przepisie, delikatnie rozerwij każdy z nich na dwa lub cztery kawałki, w zależności od jego wielkości.
 • Usuń kwiaty, trawy i liście z łodyg przed dodaniem ich do swojego przepisu. Możesz również zawiązać je w kawałki muślinu, aby później usunąć je z gotowego produktu – w ten sposób nie będziesz musiał ponownie przechodzić przez cały proces mieszania!

Wybór kolorów do potpourri

Wolę używać mieszanki trzech do czterech kolorów dla mojego potpourri, ponieważ wygląda to tak ładnie, kiedy skończę! Możesz użyć tylko jednego koloru, jeśli wolisz, lub tylko dwóch. Jeśli mieszasz i dopasowujesz kolory, mieszaj je w równych proporcjach. Na przykład: 50% żółtego, 30% niebieskiego i 20% czerwonego będzie ładnie wyglądać razem. Nie bój się eksperymentować i próbować różnych kombinacji, aż znajdziesz to, co działa najlepiej dla Twoich oczu!

Dlaczego warto przygotować własne potpourri zapachowe?

Jest wiele powodów, aby zrobić własne potpourri. Jednym z najbardziej oczywistych powodów jest to, że pięknie pachnie i wygląda! Jest to idealny projekt, aby pozostać w domu podczas zimowych miesięcy.

Potpourri może być wykonane z zaledwie kilku składników: suszone owocem sztuczne kwiaty, posiekane w górę szyszki, laski cynamonu, liście laurowe, goździki, zapachowe świece sojowe i wióry drzewa sandałowego. Z tych kilku rzeczy stworzyłam pięknie wyglądające potpourri, które pachnie niesamowicie i nie jest drogie.

Powrót do listy

powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *