Olejki

Olejek miętowy – właściwości, zastosowanie, zapach mięty, świece

olejek miętowy we flakoniku w kolorze zielonym obok liście mięty

Olejek miętowy jest wszechstronnym, odświeżającym i przyjemnie pachnącym olejkiem eterycznym. Posiada wiele właściwości terapeutycznych, które są dobre nie tylko dla ciała, ale również dla duszy. Olejek miętowy może być stosowany jako środek antyseptyczny do zwalczania infekcji, gojenia ran, łagodzenia bólu zębów i poprawy nieświeżego oddechu. Ma również działanie uspokajające na nerwy, dzięki czemu jest przydatny dla osób cierpiących na depresję lub stany lękowe. Wreszcie, olejek miętowy działa rewitalizująco na umysł i ciało, podnosząc poziom energii i pobudzając krążenie w całym organizmie. Sprawdź cudowne właściwości olejku miętowego!

Olejek miętowy – pochodzenie

Olejek z mięty pieprzowej jest jednym z najstarszych olejków eterycznych, które ludzie stosowali jako lekarstwo. Starożytni Chińczycy i Egipcjanie znani byli z tego, że wdychali miętę pieprzową podczas choroby, aby dodać sobie witalności. Dodawali nawet liście mięty pieprzowej do swoich potraw jako środek pobudzający apetyt. W dzisiejszym nowoczesnym świecie możemy cieszyć się jej orzeźwiającym smakiem w cukierkach, gumie do żucia i paście do zębów. Ale to, czego większość ludzi nie wie, to fakt, że olejek z mięty pieprzowej ma również długą listę korzyści zdrowotnych.

Jest to aromatyczna roślina wieloletnia o długich, smukłych i gładkich liściach. Liście są lancetowato-eliptyczne i mają jajowaty kształt. Liście bywają od ciemnozielonych do jasnozielonych. Olejek z mięty pieprzowej jest stosowany jako środek aromatyzujący do żywności od około 3 stuleci.

W XIX wieku herbatę wprowadzono również w Anglii. W XX wieku został wprowadzony do Ameryki jako aromat do piwa korzennego i innych smaków lodów, takich jak czekoladowo-miętowy i miętowy chrupiący.

olejek z mięty pieprzowej we flakoniku w środku liść mięty

Olejek miętowy – właściwości

Uważa się, że olejek miętowy ma kilka właściwości, które pomagają promować dobre zdrowie. Jedną z potencjalnych korzyści z olejku mięty pieprzowej jest jego zdolność do relaksacji mięśni. To może być nawet tak skuteczne, jak niektóre leki stosowane do rozluźnienia mięśni. Jedno z badań wykazało również, że olejek z mięty pieprzowej może zmniejszyć ból, ale nie tak bardzo jak zwykłe leki. Olejek z mięty pieprzowej może zabijać bakterie i grzyby, zapobiegając tworzeniu przez nie ścian komórkowych, które są im potrzebne do przetrwania, a także wykazano, że niszczy on komórki nowotworowe u myszy i hamuje wzrost guzów u szczurów.

Mięta pieprzowa wydaje się również poprawiać koncentrację i pamięć, prawdopodobnie dlatego, że zawiera związki zwane terpenami, które są znanymi stymulantami.

Korzyści zdrowotne olejku miętowego

Mięta pieprzowa pomaga w leczeniu problemów trawiennych, takich jak wzdęcia i biegunki, ponieważ rozluźnia mięśnie w przewodzie pokarmowym. Może być również stosowana w leczeniu zespołu jelita drażliwego poprzez rozluźnianie skurczów mięśni, które czasami uniemożliwiają przesuwanie się pokarmu w jelitach.

Olejek z mięty pieprzowej może być stosowany jako naturalny środek na bóle głowy. Gdy poczujesz nadchodzący ból głowy, weź kilka kropli olejku z mięty pieprzowej i delikatnie wetrzyj go w skronie. Orzeźwiający zapach pomoże oczyścić umysł i złagodzić napięcie mięśni w okolicach głowy i szyi. Pomaga również poprawić krążenie krwi, co przyspiesza czas odzyskiwania bólów głowy!

Świeży oddech i mnóstwo energii z olejkiem z mięty

Olejek z mięty pieprzowej jest bardzo skuteczny w zabijaniu bakterii, które żyją w jamie ustnej i powodują nieświeży oddech. Wszystko, co musisz zrobić, to dodać 2-3 krople olejku eterycznego mięty pieprzowej w 1 TBSP (15 ml) wody i płukać usta przez 30 sekund przed połknięciem go w dół – słodkie minty świeże oddech i brak zarazków!

Olejek z mięty pieprzowej działa jak ożywczy tonik energetyczny. Podobnie jak kawa, mięta pieprzowa pobudza organizm, nie podrażniając nerwów ani naczyń krwionośnych. Wypróbuj go czasem, gdy czujesz się zmęczony, ale nie chcesz sięgać po napoje z kofeiną lub tabletki! Możesz po prostu wdychać trochę olejku z mięty pieprzowej zmieszanego z wodą (zmieszanego w dyfuzorze ultradźwiękowym, na przykład) lub wmasować go w klatkę piersiową przed pójściem spać, aby uzyskać noc głębokiego, orzeźwiającego snu.

Rodzaje olejku z mięty pieprzowej

Olejek z mięty pieprzowej często można znaleźć w produktach do aromaterapii. Mięta pieprzowa jest bardzo wszechstronną rośliną o wielu zaletach, ale ważne jest, aby wiedzieć, że nie wszystkie olejki z mięty pieprzowej są sobie równe. Istnieją trzy główne rodzaje olejku z mięty pieprzowej

Czysty olejek eteryczny miętowy

Czysty olejek eteryczny, który jest najsilniejszą i najczystszą formą tego typu olejku z mięty pieprzowej. Powinien on zawsze pochodzić z destylacji parowej, więc wiesz, że nie został zmieniony przez włączenie innych składników. Ten typ kosztuje więcej niż inne, ponieważ wymaga czasu i zasobów do produkcji, ale istnieją znaczne korzyści zdrowotne dla korzystania z 100% czystych olejków eterycznych nad rozcieńczonych wersjach lub syntetycznych zapachów.

Rozcieńczone olejki eteryczne miętowe

Rozcieńczone olejki eteryczne mają niektóre z ich właściwości usunięte przed rozlewanie,, co zmniejsza ich moc. Często robi się to, aby obniżyć cenę olejku eterycznego. Rozcieńczone olejki są rozcieńczane olejkami nośnikowymi lub innymi substancjami, aby można je było bezpiecznie stosować w produktach do aromaterapii.

Syntetyczne olejki zapachowe z mięty

Syntetyczne olejki zapachowe są tworzone w laboratorium poprzez mieszanie składników, aż do uzyskania pożądanych właściwości. Nie są one technicznie uważane za “oleje”, ponieważ nie pochodzą z roślin lub nasion, ale mogą być stosowane na wiele z tych samych sposobów, jak czyste i rozcieńczone olejki eteryczne. Syntetyczne substancje zapachowe mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych osób, dlatego ważne jest, aby wybierać je ostrożnie przy zakupie.

mięta pieprzowa w kolorze zielonym w filiżance herbaty

Olejek miętowy – zastosowanie

Istnieje wiele zastosowań dla olejku z mięty pieprzowej, w tym:

  • relaksująca kąpiel
  • relaksujący masaż
  • łagodzenie bólów głowy i mięśni
  • leczenie objawów przeziębienia (w tym bólu gardła)
  • leczenie problemów trawiennych (w tym biegunki i wzdęć)
  • poprawa pamięci i koncentracji
  • leczenie trądziku i podrażnień skóry
  • zabijanie roztoczy i wszy
  • niszczenie guzów
  • środek czyszczący w gospodarstwie domowym.

Skutki uboczne stosowania olejku z mięty pieprzowej

Olejek z mięty pieprzowej jest jednym z najbardziej popularnych olejków do aromaterapii. Ale mogą wystąpić pewne skutki uboczne, które należy rozważyć przed jego użyciem. Podobnie jak w przypadku wszystkich olejków eterycznych, skonsultuj się z lekarzem. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, masz padaczkę lub inne zaburzenia drgawkowe, lub myślisz, że możesz być na niego uczulony. Olejek z mięty pieprzowej może powodować reakcję alergiczną u osób, które cierpią na katar sienny. Może on również pogorszyć objawy astmy i pogorszyć jaskrę.

Zapach mięty pieprzowej

Olejek z mięty pieprzowej ma silny zapach, który jest zarówno orzeźwiający, jak i energetyzujący, więc w naturalny sposób pomoże Ci poczuć się przytomnym i czujnym, jeśli czujesz się zmęczony lub wyczerpany. Aromat olejku z mięty pieprzowej jest głównie spowodowany związkiem zwanym mentolem, który wywołuje intensywne uczucie chłodzenia po nałożeniu na skórę. Niektóre badania wykazały znaczący wpływ na pamięć po ekspozycji na zapach mięty pieprzowej, ale obecnie nie ma żadnych wytycznych jak używać olejku z mięty pieprzowej do tego celu.

Świeca sojowa o zapachu mięty

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej może być również stosowany w dyfuzorach zapachowych lub świecach zapachowych. Naturalne świece sojowe o zapachu mięty są często sprzedawane, aby pomóc ludziom z problemami snu. Wykazano, że zapach ten może pomóc w promowaniu relaksu i obniżeniu poziomu stresu. Uważa się również, że zapach pomaga ludziom szybciej zasnąć, więc jest to łatwy sposób na uzyskanie dobrego wypoczynku w nocy. Można również umieścić małe słoiki świec sojowych wokół domu lub biura przed pracą, aby zwiększyć poziom energii i koncentracji. Świeca sojowa o zapachu mięty produkowana jest z naturalnego wosku sojowego.

Środki ostrożności podczas używania olejku z mięty

Aby cieszyć się korzyściami płynącymi z olejku z mięty pieprzowej, musisz używać go prawidłowo. Upewnij się, że przestrzegasz wszystkich środków ostrożności podczas używania olejku eterycznego, ponieważ jest on bardzo silny (zwłaszcza 100% czysty). Stosowanie zbyt dużej ilości olejku miętowego bezpośrednio na skórę może powodować takie odczucia jak mrowienie, pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie i podrażnienie. Jeśli przypadkowo użyjesz zbyt dużo olejku miętowego podczas masażu stóp lub w wannie, gdzie woda została rozpryśnięta na Twoje ciało. Spłucz ją sodą oczyszczoną rozpuszczoną w letniej wodzie.

Olejek z mięty pieprzowej do picia

Olejek z mięty pieprzowej jest stosowany w postaci olejku miętowego do picia. Niektórzy ludzie wolą go używać, ponieważ może on pomóc w trawieniu, ale nie jest to udowodnione twierdzenie. Smak olejku z mięty pieprzowej będzie silniejszy, jeśli jest on przyjmowany w postaci napoju. Więc można go mieszać z innymi napojami lub przyjmować w postaci tabletek.

Herbatę przygotowuje się z liści mięty pieprzowej. Uważa się, że mogą one zmniejszać nudności, poprawiać trawienie i działać przeciwzapalnie. Liście są zazwyczaj suszone, a następnie zalewane wrzącą wodą w celu sporządzenia napoju. Niektórzy dodają do herbaty olejek z mięty pieprzowej, aby uzyskać bardziej intensywny smak i efekt.

Olejek miętowy na włosy

Olejek z mięty pieprzowej jest korzystny dla włosów, ponieważ może pomóc promować wzrost, leczyć rany skóry głowy, neutralizować bakterie, zwalczać stany zapalne i łagodzić swędzenie. Jednym z zastosowań jest stworzenie głębokiego leczenia kondycjonowania przez zmieszanie jednej łyżki miodu z dwoma łyżkami wody i pięć kropli olejku eterycznego mięty pieprzowej. Wymieszaj składniki razem w małej misce, aż utworzą emulsję. Nałóż mieszankę na włosy od nasady aż po same końce i pozostaw na około 15 minut, a następnie spłucz chłodną wodą. Uczucie chłodzenia pomoże złagodzić podrażnienia skóry głowy lub swędzenie, jednocześnie przywracając naturalną wilgoć suchym lub puszącym się pasmom!

Powrót do listy

powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *