Olejki

Olejek cedrowy – właściwości, zastosowanie, zapach cedru, świece

olejek cedrowy w małych flakonikach

Drzewo cedrowe jest od wieków wykorzystywane jako naturalny środek leczniczy. Olejek cedrowy jest destylowany z drewna i kory tych drzew i był używany w aromaterapii i medycynie ajurwedyjskiej. Aby pomóc w wielu sprawach, w tym: problemach z oddychaniem, gorączce, bólach głowy, bólach brzucha i wielu innych. Sprawdź jakie wyjątkowe właściwości zdrowotne posiada olejek cedrowy!

Olejek cedrowy – historia

Udowodniono, że olejek cedrowy ma potężne działanie na wiele różnych aspektów zdrowia, ale jego historia jest równie interesująca! Starożytni Egipcjanie używali drzewa cedrowego tysiące lat temu do budowy trumien, które miały służyć do przechowywania ciał. Praktyka ta przetrwała do dziś – naukowcy zbadali niedawno próbki włosów egipskich mumii i znaleźli w nich wysoki poziom cedrolu. Stosowanie tego olejku eterycznego datuje się na długo przed pojawieniem się nowoczesnej medycyny. Ludzie na całym świecie zawsze wierzyli, że ma on ważne korzyści dla zdrowia. Niezależnie od tego, czy niezależnie od tego, czy szukasz sposobu na poprawę swojego zdrowia. Czy po prostu chcesz mieć naturalny odświeżacz powietrza, olejek cedrowy z pewnością przyniesie Ci ogromne korzyści.

zapach cedru z szyszek drzewa cedrowego

Sposoby pozyskiwania oleju cedrowego

Jednym ze sposobów pozyskiwania oleju cedrowego jest destylacja z parą wodną! Najpierw ścina się drzewa i robi nacięcie, aby dostać się do twardzieli. Następnie do tego nacięcia wkłada się rurkę, która wchodzi bezpośrednio do pnia drzewa. Następnie do tej rurki pod kątem prostym dołącza się kolejną, która kończy się umieszczonym pod nią wiadrem. Po kilkukrotnym napełnieniu tego wiadra wodą, podgrzewają oni wodę aż zacznie ona gwałtownie wrzeć. Gdy to nastąpi, para wodna będzie się wydostawać przez pierwszą rurkę aż do uderza w twardziel, która uwolni olej cedrowy do rurki. Po około 20 minutach podłączają wąż do pierwszej rurki i spuszczają całą wodę z wiadra poniżej. Wykonując tę czynność raz za razem przez kilka godzin, aż do momentu, gdy w drzewie nie pozostanie już żaden olej, można w końcu wydobyć z niego cały olejek cedrowy!

Olejek cedrowy – korzyści lecznicze

Olejek cedrowy może być pozyskiwany z wielu różnych rodzajów cedrów, takich jak cedr atlaski, cedr deodar, cedr libański i wiele innych. Drzewa te osiągają wysokość około 200 stóp i mogą żyć nawet do 1000 lat! Nazwa tego drzewa pochodzi od hebrajskiego słowa “cedr”, które zostało zaadaptowane z fenickiego słowa “Kadir” lub “Kedros”

Korzyści lecznicze cedru są znane od czasów starożytnych. W literaturze perskiej był on używany jako kadzidło od 500 r. p.n.e. Był on również mocno eksponowany w historii Egiptu, ponieważ królowa Kleopatra tak bardzo lubiła jego zapach, że skrapiała się olejkiem cedrowym przed każdym wyjątkowym wydarzeniem. Był on nawet ważną częścią budowy świątyni króla Salomona było drewno cedrowe, które zostało użyte do budowy wielu różnych rzeczy w samej świątyni. Olej cedrowy był również wymieniany w pismach biblijnych!

Olejek cedrowy – właściwości

Cedr to grupa drzew z rodzaju Cedrus, należąca do rodziny sosnowatych. Ostatnio substancja chemiczna występująca w cedrze zwana cedrolem jest szeroko wykorzystywana do celów leczniczych.

Mówi się, że cedrowe olejki eteryczne są szczególnie pomocne w łagodzeniu przekrwienia spowodowanego przeziębieniem lub alergią. Przyjemny aromat olejku cedrowego pomaga również otworzyć przewody nosowe, co ułatwia oddychanie. Dzięki temu jest idealnym środkiem dla osób, które cierpią na przewlekłe dolegliwości płuc, takie jak astma czy zapalenie oskrzeli. Olejek cedrowy był również używany do łagodzenia rozstroju żołądka i zmniejszania objawów niestrawności

Aromat jest kluczową częścią aromaterapii. Wdychanie olejków eterycznych może pomóc złagodzić stres, poprawić sen, uspokoić nerwy i zwiększyć koncentrację

Olej cedrowy – zastosowanie

Najczęstszym zastosowaniem olejku cedrowego jest stosowanie go na skórę . Może być stosowany do łagodzenia swędzenia, zaczerwienienia i podrażnienia. Olejek jest powszechnie stosowany jako naturalny środek odstraszający owady

Olejek cedrowy jest również często dodawany do mydeł lub szamponów ze względu na swój przyjemny zapach. Drzewa cedrowe są jednymi z najstarszych drzew na świecie – mogą żyć ponad 1000 lat!

Mimo, że większość ludzi kojarzy aromaterapię z olejkami eterycznymi, nie wszystkie olejki nadają się do takich działać. Olejki eteryczne pochodzą z części roślin i muszą być czyste i naturalne, zanim będą mogły być bezpiecznie i skutecznie stosowane.

Leczenie trądziku z olejkiem cedrowym

Istnieją różne sposoby wykorzystania olejku cedrowego do leczenia trądziku. Na przykład, można wkraplać olejek bezpośrednio na pryszcze. Możesz także zmieszać go z innymi olejkami, takimi jak lawendowy lub z drzewa herbacianego, a następnie nałożyć je bezpośrednio na skórę. Inną opcją jest rozcieńczenie olejku cedrowego w wodzie i stosowanie go jako toniku. Możesz również spróbować zmieszać olejek cedrowy z oczarem wirginijskim, aby uzyskać płynny roztwór do tego celu.

olejek z drzewa cedrowego w małych flakonikach

Leczenie łuszczycy z olejkiem cedrowym

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która powoduje powstawanie czerwonych plam na skórze. Łuszczyca nie ma lekarstwa, ale objawy mogą być zarządzane i złagodzone przez niektórych zabiegów. Jedną z opcji leczenia jest olej cedrowy.

Po nałożeniu na skórę, olejek cedrowy ma pomagać w leczeniu swędzenia i pęknięć na powierzchni skóry. Zwiększa on również krążenie, aby pomóc w leczeniu stanów zapalnych, a także nawilża suchą skórę. W jednym z badań stwierdzono, że stosowanie olejku cedrowego dwa razy dziennie pomogło zmniejszyć objawy łuszczycy

Olejek z drzewa cedrowego – środki ostrożności

Nigdy nie należy stosować olejku cedrowego bezpośrednio na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia go, bez względu na to, jaką metodę leczenia stosujesz. Jeśli masz wrażliwą skórę lub jakiekolwiek wcześniej istniejące choroby skóry, upewnij się, że przetestowałeś mieszaninę w niewidocznym miejscu, zanim zastosujesz ją na dużych obszarach ciała. Nie wiadomo, czy olejek cedrowy może być szkodliwy, gdy jest przyjmowany doustnie, więc nie należy go pić ani stosować wewnątrz nozdrzy, jeśli są one bardzo zatkane lub mają inne problemy zdrowotne. Ludzie, którzy są uczuleni na aspirynę powinni unikać przyjmowania drewna cedrowego w jakiejkolwiek formie ponieważ może powodować podobne skutki uboczne.

Zgodnie z książką “Natural Health Bible”, olejek eteryczny z drzewa cedrowego nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, zarówno miejscowo, jak i w innych formach. Większość badań naukowych dotyczących drzewa cedrowego koncentrowała się na jego zastosowaniu jako środka do konserwacji drewna. Nie ma jednoznacznych wyników na temat wpływu drzewa cedrowego na ludzi, gdy jest spożywane lub stosowane miejscowo. Niektóre z substancji chemicznych zawartych w olejku cedrowym występują również w aspirynie, która może podrażniać osoby uczulone na salicylany.

Olejek cedrowy w aromaterapii

Olejek cedrowy jest stosowany w aromaterapii od stuleci; jego charakterystyczny zapach cedru sprawił, że zyskał szeroką popularność jako naturalny środek na wiele schorzeń na przestrzeni dziejów. W Ajurwedzie, starożytnym indyjskim systemie medycyny, cedr jest uważany za korzystny dla układu oddechowego i trawiennego oraz pomaga w zmniejszaniu napięcia i zwiększaniu jasności umysłu. Innym przekonaniem na temat tego zdrowego olejku eterycznego było to, że oferuje ochronę przed złymi duchami, co czyni go idealnym do dyfuzji podczas medytacja. Był on często używany do rytuałów oczyszczania, więc umieszczenie kilku kropel olejku cedrowego w rogach pomieszczeń podczas wiosennych porządków może nie tylko sprawić, że Twój dom będzie pachniał wspaniale, ale również doskonale go oczyści!

Cedrowe zapachowe świece sojowe

Cedrowe zapachowe świece sojowe to świetny sposób na rozpowszechnienie sukcesu cedru dla jego aromatycznych efektów. Ten zapach jest uspokajający i kojący, jest perfekcyjny do pokoju relaksacyjnego lub biura, gdzie potrzebna jest koncentracja na pracy. Te cedrowe pachnące świece sojowe pomagają z symptomami alergii i przeziębień, czyniąc je korzystnymi przez cały rok. Świeca sojowa Cedr może także pomóc w walce z bezsennością, drażliwością, stresem i napięciem.

Wosk zapachowy Cedr

Wosk o zapachu cedru wytwarza się przez dodanie niewielkiej ilości olejku eterycznego z cedru do wosku pszczelego lub sojowego. Możesz zrobić własny lub kupić go w sklepie z artykułami rzemieślniczymi. Kostkę wosku pszczelego lub sojowego łatwiej jest rozprowadzić po tkaninie i nagrzewa się ona równomiernie.

Korzyści z cedrowego wosku zapachowego obejmują:

  • wspaniale pachnie,
  • pomaga oczyścić drogi oddechowe i układ oddechowy,
  • łagodzi bóle głowy,
  • Jest używany jako środek antydepresyjny lub dla tych, którzy cierpią na PMS, skurcze i wahania nastroju,
  • łagodzi obolałe mięśnie,
  • pomaga przy bólach menstruacyjnych,
  • pomaga przy alergiach i astmie.
Powrót do listy

powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *