Zapachy

Nuty zapachowe: wyczerpujący przewodnik, jak je od siebie odróżnić

nuty zapachowe w kolorze różowym we flakoniku

Nuty zapachowe, co to jest? Odpowiedź jest o wiele bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. W tym kompleksowym przewodniku po nutach zapachowych, będziemy badać wszystko, od podstaw perfum i jak są one wykonane, do niektórych z bardziej niejasnych rodzajów perfum na rynku, po zapachach wykorzystywanych w świecach sojowych. Omówimy nie tylko to, jak pachnie każdy rodzaj, ale także to, dlaczego ludzie chcieliby mieć jeden zapach zamiast drugiego. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z perfumami lub nosisz je od lat, pójdź za nami, a my zagłębimy się w nuty zapachowe!

Co to jest nuta zapachowa i jak to działa?

Nuty zapachowe są kluczową częścią rozwoju produktu. Nuta zapachowa to pojedynczy składnik lub mieszanka składników, która pachnie inaczej niż pozostałe. Nie sposób wymienić wszystkich rodzajów, ale można je podzielić na kategorie. Wszystkie zapachy zostały opracowane na podstawie tych kategorii

Nuty górne: są to najbardziej wyraziste aromaty w perfumach, które zazwyczaj utrzymują się do godziny.

Nuta środkowa: mają tendencję do łagodzenia i stają się bardziej interesujące w miarę rozwoju.

Nuty bazy: mają tendencję do pozostawania dłużej na skórze i uwydatniają inne nuty zapach.

nuty zapachowe perfum w kolorze fioletowym w okrągłym flakoniku

Kategorie nut zapachowych

Nuty drzewne: mają one tendencję do pachnienia jak drzewo lub cedr i wydobywają świeże aromaty. Są one stosowane zarówno w nutach górnych, środkowych, jak i bazowych formuły zapachowej.

Nuty kwiatowe: jak można się domyślić z nazwy, mają one tendencję do bycia bardziej kwiatowymi zapachami bukietów

Zapachy orientalne: przywodzą na myśl egzotyczne miejsca, takie jak Bliski Wschód czy Indonezja, gdzie obficie występują naturalne składniki. Przywołują ciepłe i zmysłowe zapachy z nutą pikanterii. To nie przypadek, że wiele orientalnych kobiet nosi tego typu perfumy!

Jak odróżnić dwie podobne nuty zapachowe?

Nuty zapachowe są często trudne do odróżnienia od siebie, ponieważ mogą być tak podobne. Polecam zwrócić uwagę na słodycz i intensywność nuty. Na przykład, niektóre zapachy na rynku mogą być słodkie i owocowe lub słodkie i kwiatowe. Nuta zapachowa, która nie jest tak intensywna, będzie miała zazwyczaj słodszy zapach. Bardziej intensywna nuta zapachowa będzie miała zazwyczaj więcej nut cytrusowych z pikantnym zapachem. Cytryna, kwiat pomarańczy, grejpfrut. To wszystko są nuty cytrusowe.

Nie są grejpfrutowe? Spróbuj porównać je ze świeżym ogórkiem lub liśćmi winorośli, aby sprawdzić, czy potrafisz odróżnić, która z nich jest grejpfrutowa, a która nie. To samo dotyczy kwiatu pomarańczy lub innych nut, które mogą być bliższe w nazwie niż w profilu zapachowym! Jeśli próbujesz rozróżnić te nuty, ale nie potrafisz powiedzieć, co jest czym na początku, zastanów się nad intensywnością i słodyczą każdej z nich z osobna i spróbuj powąchać więcej zapachów o podobnych nutach, aż znajdziesz przynajmniej dwa, których zapachy wydają się być różne od siebie (może to zająć trochę czasu!). Dzięki temu będziesz wiedziała, jak blisko można zbliżyć pewne profile zapachowe bez utraty ich odrębności.

W ten sposób, będziesz miał lepsze zrozumienie tego, co twój nos odbiera.

Różne rodzaje dostępnych zapachów

Obecnie na rynku istnieje wiele różnych rodzajów zapachów. Istnieje zapach dla każdego nastroju, jaki można sobie wyobrazić, i dla każdej osoby.

Jeden rodzaj zapachu ludzie lubią używać, gdy chcą, aby zapach młodzieńczy jest typ znany jako “notatki zapachowe”. Nuty zapachowe są zazwyczaj składa się z trzech różnych zapachów; góra, środek, i bazy. Te trzy zapachy mogą być wykonane z dowolnego rodzaju kombinacji. Górna zapach ma na celu dać Ci początkowe wrażenie zapachu, podczas gdy zapach bazy jest to, co czujesz, gdy wszystko inne zanika. Środkowy zapach spada do tego środkowego gruntu między dwoma zapachami, to zwykle bardziej skoncentrowane niż dwa inne zapachy, ponieważ mają dać Ci poczucie samego zapachu.

Dlaczego ludzie noszą perfumy z różnych powodów?

Istnieje wiele różnych powodów, dla których ludzie noszą perfumy. Jednym z powodów jest to, że poprawia nastrój, tylko przez wąchanie go. Innym powodem jest to, że mają uspokajający wpływ na ciało. Mogą być również używane na specjalne okazje, aby stworzyć poczucie luksusu i elegancji. Wreszcie, nuty zapachowe mogą wpływać na to, jak inni Cię postrzegają. Niektórzy ludzie wierzą, że ładny zapach jest oznaką bycia czystym i zdrowym. Chociaż niektóre powody mogą być ważniejsze dla niektórych ludzi, wszystkie te powody mają wpływ na sposób, w jaki perfumy są tworzone.

Zapach perfum jest najbardziej zauważalnym aspektem dla wielu ludzi. To właśnie on może sprawić, że perfumy będą wyjątkowe lub pożądane, a także to, co przyciąga cię do ich noszenia. Istnieją jednak trzy inne czynniki związane z tworzeniem wspaniałych perfum: trwałość (jak długo utrzymują się na mojej skórze?), lotność (jak szybko wyparowują z mojego ciała?) i moc utrwalania (jak dobrze się na mnie trzymają?).

Wskazówki dotyczące noszenia niektórych rodzajów zapachów

Przy podejmowaniu decyzji, jakie perfumy nosić, ważne jest, aby wypróbować je w sklepie. Jeśli masz zapach, który Cię pociąga, ale nie wiesz, czy będzie on ładnie pachniał na Twoim typie skóry, poproś o próbkę przed zakupem. Wiele sklepów pozwoli Ci kupić tylko jedno lub dwa rozpylenia perfum, zanim zdecydujesz się na cały flakon. Kupując perfumy online, upewnij się, że firma cieszy się dobrą opinią i ma pozytywne recenzje od innych osób, które zakupiły ich produkty. Następujące rodzaje perfum są znane z tego, że mają określone pory roku, w których są noszone. Nuty zapachowe będą działać inaczej w zależności od składu chemicznego twojego ciała i poziomu hormonów, dlatego ważne jest, aby nosić zapachy, które współpracują z tobą.

perfumy nuty zapachowe dla kobiet w okrągłym czerwonym flakoniku

Nuty zapachowe dla kobiet

Białe kwiaty – Te zapachy są lżejsze, mniej mocne i mają tendencję do utrzymywania się blisko skóry. Najlepsze na wiosnę lub lato.

Zapachy owocowo-kwiatowe – Nuty zapachowe owocowe utrzymują się dłużej niż białe kwiaty, ale zapachy kwiatowe szybciej się ulatniają. Ten zapach jest najlepszy na ciepłe dni lub do biura.

Zmysłowe nuty orientalne – “Uwodzicielskie” zapachy zachowują swoją siłę przez całą jesień i zimę, sprawiając, że stają się bardziej zmysłowy i przyjemny.

Korzenne nuty – Korzenne zapachy dobrze sprawdzają się zimą, kiedy mogą Cię rozgrzać. Są również świetne do noszenia wieczorem, gdy wychodzisz na miasto, ponieważ ich mocny zapach będzie utrzymywał się przez jakiś czas.

Lawenda – jest uniwersalnym zapachem, który można nosić o każdej porze dnia i roku. Jest to zapach relaksujący, ale najlepiej sprawdza się jesienią i zimą, ponieważ jest mocniejszy niż większość innych zapachów.

Patchouli – to kolejny “ziemisty” zapach, który dobrze sprawdza się w wilgotnym klimacie, ponieważ jego drzewne tony przypominają ludziom trawę i liście po opadach deszczu. Co ma sens, biorąc pod uwagę, skąd pochodzi ten zapach (Brazylia). Ziemiste zapachy są często mieszane z innymi rodzajami zapachów, aby uczynić je bardziej wyrafinowanymi.

Nuty zapachowe dla mężczyzn

Fougère – to woda kolońska destylowana z mchu i mieszana z ziołami, przyprawami i lawendą (zazwyczaj). Ten zapach najlepiej nosić wiosną lub latem i ma silny zapach, który trwa przez większość dnia.

Cytrusy – zapachy są nabytym smakiem, ponieważ mogą być albo wzmocnione przez chemię ciała lub wyciszone przez niego. Kiedy nosisz zapachy cytrusowe, wydzielają one orzeźwiającą aurę, ale nie są zbyt przytłaczające. Dobrze sprawdzają się w upalne dni, ale nie powinny być noszone wieczorem, kiedy chcesz czegoś cieplejszego na skórze.

Zapachy o świeżym zapachu – mają delikatny zapach, który jest tylko lekko wyczuwalny. Więc nosisz je, gdy chcesz, aby Twój osobisty zapach był subtelny. Dobrze sprawdzają się wiosną i latem, kiedy ludzie są otoczeni silnymi zapachami natury (kwiaty, rośliny itp.).

Nuty drzewne – to kolejny rodzaj wody kolońskiej, który ma niewielką moc utrzymywania się, ponieważ szybko ulatnia się ze skóry. Zapachy drzewne najlepiej sprawdzają się jesienią i zimą, kiedy mogą Cię rozgrzać. Świetnie sprawdzają się również jako zapachy wieczorowe, ponieważ ich drzewne tony utrzymują się jeszcze przez jakiś czas po spryskaniu się nimi przed wyjściem na zewnątrz.

Z czego składają się perfumy?

Składniki perfum mogą łączyć się ze sobą lub zanikać w unikalnych kombinacjach. W zależności od tego, jak chemia Twojego ciała reaguje na różne substancje, takie jak: molekuły, substancje organiczne, substancje zapachowe itp.

Substancje chemiczne znajdujące się w niektórych popularnych składnikach perfum obejmują: % olejku zapachowego w perfumach może być bardzo wysoki, czasami do 96%! Dzieje się tak dlatego, że niektóre substancje chemiczne wyparowują szybciej niż inne. Aby temu zapobiec, perfumiarze dodają do swoich produktów więcej olejków. Oznacza to, że zapachy są bliżej Twojego ciała, kiedy je nosisz. Ale oznacza to również, że nie działają one tak długo, jak byś chciała. W rezultacie, najlepiej jest przetestować każdy zapach przed zakupem czegokolwiek online lub w sklepach (firma powinna pozwolić Ci na zwrot każdej nieotwartej butelki).

Niektóre popularne składniki perfum

Piżmo – ma ziemisty zapach z pudrowym podtekstem, co czyni go idealnym do noszenia wieczorem. Gdy chcesz, aby Twoje perfumy trwały całą noc. Piżmo jest często spotykane w uwodzicielskich zapachach i orientalnych perfumach.

Przyprawy – jest to powszechny składnik, który można znaleźć w pikantnych lub drzewnych zapachach zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Cynamon, kardamon i goździki to niektóre z przypraw używanych do dodania ciepła do zapachu. Podczas gdy ostrość pieprzu dodaje wyrafinowania do każdego rodzaju zapachu, w którym się znajduje.

Aldehydy – Ta grupa związków chemicznych obejmuje kilka podtypów, ale są one głównie znane ze swojej słodyczy. Aldehydy nie zawsze są przyjemnie pachnące same w sobie. Ale są szeroko stosowane jako nuty tła poprzez mieszanie z różnymi olejkami. Stanowią one 50% wszystkich najlepiej sprzedających się perfum.

Goździk – ta słodka przyprawa nadaje bogaty ton niemal każdemu zapachowi, do którego zostanie dodana, również tym z pikantnym podtekstem. Jedyną wadą dodawania goździków jest to, że rzadko wyróżniają się w połączeniu z innymi przyprawami lub zapachami.

Nuty zapachowe w świecach sojowych

Nuty zapachowe są również wykorzystywane w świecach sojowych. Możesz użyć nut takich jak jabłko, cynamon, wanilia, figa migdałowa, aby stworzyć własne świece. Jest dosyć łatwo topić wosk i dodawać wybraną zapachową nutę. To da ci pożądany zapach, którego oczekujesz. Możesz też wybrać i zamówić 1 z 50 unikalnych zapachów świec sojowych Yeas Candle!

Powrót do listy

powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.